16Ezután elment Kain az ÚR színe elől, és letelepedett Nód földjén, Édentől keletre. 17És Kain a feleségével hált, aki teherbe esett, és megszülte Énókot. Majd várost épített Kain, és a fiáról Énóknak nevezte el. 18Énóknak született Írád, Írád nemzette Mehújáélt, Mehújáél nemzette Metúsáélt, és Metúsáél nemzette Lámeket.
19Lámek két asszonyt vett feleségül: az egyiknek Ádá volt a neve, a másiknak Cillá. 20Ádá szülte Jábált. Ő lett a sátorlakók és pásztorok ősatyja. 21Testvérének Júbál volt a neve. Ő lett minden citerás és fuvolás ősatyja. 22Cillá is szült: Túbalkaint, mindenféle réz- és vasszerszám kovácsmesterét, továbbá Túbalkain húgát, Naamát. 23Egyszer ezt mondta Lámek a feleségeinek: Ádá és Cillá, hallgassatok szavamra! Lámek asszonyai, figyeljetek mondásomra! Embert ölök, ha megsebez, gyermeket is, ha megüt. 24Ha hétszeres a bosszú Kainért, hetvenhétszeres az Lámekért.Sét és Enós születése
25Ádám újból a feleségével hált. Az fiút szült, és Sétnek nevezte el, mert azt mondta: Adott nekem Isten másik utódot Ábel helyett, akit meggyilkolt Kain.
26Sétnek is született fia, akit Enósnak nevezett el. Akkor kezdték segítségül hívni az ÚR nevét.1 Mózes 4,16-26
“Aki gyorsan ad, kétszer ad” – szól a közmondás. Ez azt is jelenti, hogy ha egy kritikus helyzetben gyorsan jön segítség, az életeket menthet. Ki ne ismerné a Titanic nevű világhírű óceánjáró hajó tragédiáját. Ha a jéghegynek való ütközés után hamarabb érkezett volna a segítség, biztosan többen megmenekültek volna. De így van ez saját életünk segélykéréseiben is. Ha időben elmegyünk az orvoshoz, sokféle betegség megelőzhető, elkerülhető. Ha azonban későn hangzik el a segélyhívás, és halogatjuk a dolgot, akkor egyre nagyobb bajba sodorjuk magunkat.
Mai igénk záró mondata arról árulkodik, hogy elég néhány generációváltás az Édenkerten kívül, és a bűn máris úrrá lesz a világon. Hiába a gazdag kulturális élet, Káin utódja, Lámek már henceg azzal, hogy lemészárolt egy fiatal harcost, aki éppen csak megsebezte őt. Vagyis a bosszú, a harag egyre nagyobb méreteket öltött idejében.
Ádámnak azonban újabb fia született, aki a Sét nevet kapta, és akinek utódjaiban újra felismerhető az Istenbe vetett hit. A világ egyre romlottabb lett, az emberi bűn egyre jobban elhatalmasodott, de Sét utódja, Enós idejében “elkezdték segítségül hívni az Úr nevét.” Az ember újra megszólította az Istent, és ha későn is, de újra kapcsolatba kerültek vele. Ha hamarabb jött volna az S.O.S. jelzés, talán nem lett volna szükség az özönvízre. Így azonban egyedül Nóét és családját tudta megmenteni az Úr.
Mai történetünk arról beszél, milyen fontos az, hogy időben kérjük Isten segítségét. Időben boruljunk le előtte imádságban, és minél hamarabb tárjuk fel előtte életünket. Ez a mostani veszélyhelyzet sokakat közelebb vitt Istenhez. Aki eddig talán felületesen olvasta az Igét, most lehet, hogy több időt, több figyelmet szán rá. De vajon társul-e az igeolvasás mellé imaélet? Ott van-e a könyörgés napi rutinunkban? Szánunk-e időt arra, hogy családunkért, szeretteinkért, gyülekezetünkért, a betegekért, vagy éppen a hitetlenekért imádkozzunk?
Hívjuk segítségül az Urat, amíg nem késő. Törekedjünk a rendszeres, tudatos imaéletre!
Imádság: Köszönöm Istenem, hogy Te ma is megszólítható vagy. Köszönöm, hogy sokszor meghallgattad már imádságaimat, és segítettél. Ma reggel arra kérlek, taníts imádkozni. Hadd vigyem eléd érzéseimet, gondolataimat, a körülöttem élő embereket, hogy Te segíthess rajtam, és rajtuk! Ámen.
Feladat: Készítsünk imanaptárat! Írjuk fel egy-egy lapra a hét napjait, és minden naphoz írjunk néhány személyt, vagy embercsoportot, akikért imádkozhatunk. Akár konkrét neveket, akár kategóriákat (pl. betegek, gyászolók, gyülekezeti tagok). Hétről hétre használjuk a leírt rendszert imádságainkban, és időről időre bővítsük a listát.