„Ugyanaz a szeretet legyen bennetek, egyet akarva ugyanarra törekedjetek. Semmit ne tegyetek önzésből, se hiú dicsőségvágyból, hanem alázattal különbnek tartsátok egymást magatoknál, és senki se a maga hasznát nézze, hanem mindenki a másokét is. Az az indulat legyen bennetek, ami Krisztus Jézusban is megvolt!” Filippi 2,2-5
Ahol legalább két ember van, ott általában kialakul egyfajta versengés. Akarva-akaratlanul összemérik erejüket, tehetségüket, vagyonukat, és mindketten különbek akarnak lenni a másiknál. Káin azonnal haragra gerjedt, amikor Istennek Ábel áldozata tetszett jobban. József testvérei bosszút álltak kisöccsükön, akit jobban szeretett apjuk, Jákób. Még Jézus tanítványai is azon gondolkodtak, hogy melyikük fog majd az Úr jobbján ülni, amikor majd eljön az Ő uralma.
Az önzés, a dicsőségvágy nagyon sok kárt okoz a világban. Nagyon jól tudta ezt Pál apostol is. Sőt, azt is észrevette, hogy ez a hozzáállás képes beférkőzni akár a gyülekezeti közösségekbe is. Nyilvánvalóan azért hozta fel ezt a témát a filippi gyülekezetnek írott levelében, mert hallott erről a problémáról. A különböző szolgálatokban, és a gyülekezeti dolgokban is előfordult, hogy a hívek a maguk dicsőségét keresték. Ki akartak tűnni a többiek közül, különbek akartak lenni, mint társaik. Erre reagál Pál, amikor azt mondja: „alázattal különbnek tartsátok egymást magatoknál, és senki se a maga hasznát nézze, hanem mindenki a másokét is.” Végül pedig az Úr Jézust állítja példaként olvasói elé, aki Isten Fiaként egészen a kereszthalálig megalázta magát. Annyira nagyra becsült bennünket, annyira fontos volt számára a mi jólétünk, megváltásunk, hogy kész volt meghalni értünk.
Próbáljuk meg mi is különbnek tartani a másikat! Ahelyett, hogy versenyeznénk, hogy ki a jobb, vegyük észre a másik értékeit, és becsüljük meg egymást! Ne akarjunk mindig jobbak, okosabbak, kegyesebbek lenni a másiknál, hanem Krisztus alázatával viszonyuljunk egymáshoz!
Imádság: Köszönöm Istenem, hogy annyira becsültél, hogy Egyszülött Fiadat adtad értem a kereszten. Kérlek, vedd el a szívemből az önteltséget, és segíts, hogy ne a versenytársat, hanem a testvért lássam a másik emberben. Ámen.